30 min med kontinuerlig magearbeid gjør sitt for magemusklene. Jeg er så støl i magen at jeg sliter med å løfte kroppen ut av sengen! Det beste? Du kan gjøre det samme hjemme, helt uten fancy øvelser og utstyr. Alt du trenger er en klokke og utholdenhet.

Det tok sin tid, men siste dagen på Lanzarote fikk jeg endelig med meg magesirkelen som Wang-trener og tidligere tresteghopper Dan Simion holdt for elevene på leiren. Dan kan for øvrig alt om spenst og var i sin tid Steinar Hoens personlige trener, et samarbeid som resulterte i EM-gull i høyde. I dag er han blant de fremste hopptrenere i Norge med hovedansvaret for Norges største hoppgruppe. Spensten får vi komme tilbake til, for her handlet det kun om mage.
Jeg hadde hørt at økta hans var tøff, men at jeg skulle være nærmest invalidisert i flere dager etterpå var overraskende. Dette skal jeg gjøre mer av. For selv om jeg har sixpack betyr ikke det at jeg har sterke magemuskler. Dan kan imidlertid nærmest garantere at magesirkelen hans gjør jobben og sikrer sterk kjerne hvis den gjøres 2-3 ganger i uken. Da er det vel bare å starte?

Opplegget var at Dan sto med stoppeklokka og instruerte øvelser fra midten av sirkelen. 30 minutter holdt vi på. I ett, med unntak av 10-15 sek pause når vi skiftet fra en side til en annen (eller fra en øvelse til en annen). Lengste øvelse var «Tour de France», altså sykling (liggende på rygg) i fem minutter. Med 30 sek ekstra hver gang noen satte beina i bakken. Ouch!

Du kan enkelt gjøre det samme hjemme. Ha en klokke lett tilgjengelig og gjør ulike mageøvelser i 1 min av gangen. Meget kort pause før du bytter side eller starter ny øvelse. Stopp når klokka når 30 minutter. Du trenger ingen vanskelige eller kreative øvelser heller. God gammeldags gymnastikk går aldri ut på dato!
Forslag til øvelser:




Tusen takk for tips! 30 min har vi alle tid til – og Nice at vi kan fikse alt hjemme:)
Ja, ikke sant? Lykke til!!